Családtanácsadó Iroda
"A boldogságért mindent megteszünk. Vesztéséért többet."
MENÜ

Kék madár

 

A boldogság kék madara.

 

 Valamennyien ismerjük a történetet a Kék madárról! Számos történetet, mesét írtak róla, a leghíresebb Maurice Maeterlinck meséje… 

...egy favágó gyermekeiről, Mytylről és Tyltylről szól. Karácsony éjszakáján azt álmodják, hogy Berylune, az Alkonyi Tündér elküldi őket megkeresni a boldogság kék madarát. Berylune egy gyémántot ajándékoz nekik, amelynek segítségével beleláthatnak a körülöttük lévő dolgok lelkébe, a hallgatásra kárhoztatott Kutya és Macska pedig szavakba foglalhatja érzéseit. Útjuk során a gyermekeket az erdőben megtámadják az állatok és a fák, de a hűséges Kutya megmenti őket. A testvérek az Emlékezés Birodalmában felkeresik régóta halott nagyszüleiket. Eljutnak még az Éj palotájába és a Jövő Birodalmába is, ahol találkoznak az életre készülődő kistestvérükkel. Végül hazaérnek: anyjuk ébreszti őket. Megérkezik szomszédjuk, Berlingot néni (Berylune tündér), aki elkéri Tyltyltől a kismadarát, ezzel akarja felvidítani halálos beteg kislányát. Ekkor veszik észre, hogy a madár kék színű, és ez az a madár, amelynek keresésére indultak.

Valamennyien a boldogságra vágyunk, áhítozunk. Mára tudományággá fejlődött a boldogságkutatás. Magyarországon a nemrég elhunyt Kopp Mária és csapata vizsgálta a hazai viszonyokat. Az eredmények azt bizonyítják, bárhol, bármilyen társadalmi, gazdasági környezetben élünk, a társkapcsolat minősége, vagy annak hiánya kihat életünk minden területére.  A Stanford Egyetemen végzett kutatások eredményei szerint:

A házasságban, vagy boldog társkapcsolatban élőknek

·         jobb a testi egészsége

·         lelkileg, érzelmileg stabilabbak,

·         az anyagi helyzetük kiegyensúlyozottabb

·         magasabb a boldogságszintjük

Még néhány érdekes eredmény:

·         a nem házas férfiak között 3x többen halnak meg alkoholfogyasztással kapcsolatos májbetegségben

·         magasabb az öngyilkosok száma

·         házasságban kisebb az arány a szív és érrendszeri megbetegedésnek

·         a ráknak

·         kevesebben válnak baleset áldozatává

·         kevesebb időt töltenek kórhátban és gyorsabban gyógyulnak, szinte kézzel fogható a pszichoszomatikus összefüggés.

A lélek egysége, a társkapcsolat kiegyensúlyozottsága, boldogság volta mérhetően hatással van a testi, lelki, fizikai egészségre.

A magyarországi vizsgálatok szerint hazánkban sok a depressziós, magányos, vagy a házasságon belül boldogtalan ember.

Ezer okot sorolhatnánk fel, választ keresve a miértre. Az igazság talán ott van, hogy megszülettünk, de nem kaptunk hozzá használati utasítást. ( Garanciát se. )

A Kék madár Szemináriumon megismerjük, milyenek vagyunk, hogyan gondolkodunk, cselekszünk, mit kell tennünk, ennünk, innunk ahhoz, hogy jól működjünk férfiként, nőként.

Később párt választunk, ami nem egyszerű, de nagyon fontos feladat. A társkapcsolat minősége meghatározza egész életünket. Bekúszik a munkahelyre, befolyásolja teljesítő képességünket, egészségünket. Aki konfliktusoktól terhelt, boldogtalan, az mint egy koffert magával viszi a bánatot mindenhova. A cipekedés – hogy ennél a képnél maradjunk – energiát emészt fel, elvonja a figyelmünket, fáradttá tesz.

Ha megtaláltuk a nagy Őt, összeházasodunk. Kezdetben minden tökéletes, ám egy idő után – 1-2 év – úgy érezzük, szinte semmit nem érezünk egymás iránt. Mi történhetett az évek során?  Hogy jutottunk idáig?  Az előadások során feltárjuk azokat a „titkos utakat”, amik a boldog házassághoz vezetnek.

Megszületnek a gyermekek és bizony melléjük sem adnak a szülőszobán használati útmutatót.

A gyermeknevelés felelősségteljes, fárasztó, energiát, türelmet, (pénzt) igénylő feladat.

·         Miben áll a felelősségünk? (test, lélek, szellem)

·         Honnan merítsünk energiát? (stressz-oldás)

·         Hogyan legyek türelmes, megértő? (konfliktuskezelés)

·         Mik azok a módszerek, amik hatékonnyá teszik a gyermeknevelést? (fonal-stratégia, korlátszabás, értő figyelem)

A szeminárium során végigkísérjük a gyermekek fejlődésének különböző korszakait, megismerjük az ott felmerülő nevelési sajátosságokat.

Felnő a gyermekünk és párt választ. Milyen tanácsokkal lássuk el? Hogyan óvjuk meg a csalódásoktól? Hogy kezeljünk egy szerelmes kamaszt? Aki találkozott hasonló kérdésekkel, tudja, nem egyszerű a válasz.

A Kék Madár Szemináriumon felhasználjuk mindazt az ismeretanyagot, amit az évszázadok során az emberiség felfedezett, illetve újra felfedezett. Segítségünkre vannak az Ókori bölcsek, a modern kori humanisztikus pszichológusok, a Stanford Egyetem kutatási eredményei, a Károly Gáspár Egyetem Pszichológiai tanszékének vezető oktatóinak tanácsai.

Asztali nézet